Linkek a témában:
Biztatóak az őssejtterápia korai eredményei
A betegek agyába fecskendezett őssejtek hatékony kezelésnek bizonyultak az állapotromlás megelőzése szempontjából.
Őssejt-transzplantáció másodlagos progresszív SM-ben
Egy új kutatás szerint az autológ hematopoietikus őssejt-transzplantáció (AHSCT) a másodlagos progresszív sclerosis multiplexben (SPMS) előnyösebb más betegségmódosító terápiáknál (DMT).
Őssejtterápia: újabb törekvés
Az SM a neurológiai eredetű fogyatékosság vezető okaként ismert, fiatal felnőttkorban nem ritka betegség. Jellemzője a myelin- és oligodendrocyta-vesztés, neuron- és axonkárosodás az agy és a gerincvelő területén. Az SM jelen tudásunk szerint nem gyógyítható, de (többek között) az őssejtterápia hasznos alternatívát nyújthat. Az őssejtterápiás beavatkozások SM esetében arra irányultak eddig, hogy direkt sejtimplantáció révén helyettesítsék az oligodendrocytákat, ily módon segítsék elő a myelin-regenerációt.
Tájékoztató szakembereknek
A pluripotens embrionális őssejtek képesek a szervezetet alkotó valamennyi sejttípussá differenciálódni. Ugyanakkor kiderült, hogy a felnőtt szövetekben is találhatók olyan sejtek, amelyek normálisan is folyamatosan osztódnak és sérülés vagy betegség esetén, differenciálódás révén képesek aktívan részt venni az őket körülvevő szövet regenerációjában. Az ilyen sejtek szervezeten belüli aktiválása vagy bejuttatása kívülről a szervezetbe, fontos szerepet játszhat a ma még gyógyíthatatlannak hitt, vagy nehezen kezelhető betegségek terápiájában.
Meghatározás
A sclerosis multiplex krónikus, a központi idegrendszer gyulladásos autoimmun betegsége. Az agy és a gerincvelő idegsejtjeit körülvevő védőburok, a myelinhüvely károsodása következtében az idegrost lassabban vezeti vagy teljesen blokkolja az ingerületet. A betegség egyelőre nem gyógyítható, de kezeléssel a lefolyása késleltethető. Magyarországon 7-8000-re tehető az SM betegek száma.